Neden Kanada?

Neden Kanada?

Hem okumak hem yaşamak için ideal ülke Kanada – Kanada, 2004 yılından bu yana Birleşmiş Milletler tarafından yaşam kalitesi en yüksek ülkeler sıralamasında ilk 10’a seçilmektedir. Eğitim kalitesi, yenilikçi ekonomisi, misafirperver kültürü ve doğal güzellikleriyle Kanada, yıllar içerisinde uluslararası öğrenciler için ideal bir ülke haline gelmiştir.

Dünya Standardında Eğitim – Kanadalı öğrenciler PISA (Programme for International Student Assessment) ve OECD (Organization for Economic Cooperation and Development) araştırmalarında okuma, matematik ve fen alanlarında en başarılı öğrenciler arasında bulunmaktadır. Kanada eğitim sisteminde öğrenciler teorik bilgiye olduğu kadar pratiğe de teşvik edilmektedir.

Kültür zenginliği – Kültür zenginliği sayesinde Kanada, burada yaşayan herkesin potansiyelini kabul etmekte, onların toplumlarıyla bütünleşmelerine önem vermektedir.

Yenilikçi ekonomi – Kanada, G-8 ve G-20 üyesi olmakla birlikte dünyanın en büyük 11. ekonomisidir. Kanada doları dünyanın en istikrarlı para birimlerinden biridir.

Çift resmi dil – Kanada’nın resmi dili hem İngilizce hem de Fransızcadır. Kanada’da Fransızca konuşan yerleşik halkın büyük çoğunluğu Quebec eyaletinde yaşar. İki dilin hakim olduğu bir ülke olarak Kanada öğrencilere hem İngilizce’yi hem de Fransızca’yı ikinci dil olarak öğrenme imkanı sunmaktadır.

Kanada’da yaşam

Biliyoruz Kanada’ya gelmek istediğinizi duyunca çevrenizdeki birçok insan “Orası çok soğuk, orada yaşanmaz” diyecek. Fakat burada her ne kadar uzunlukları birbirine eşit olmasa da 4 mevsim var. 2 milyondan fazla golü içinde barındırdığı için yazları aslında çok sıcak ve nemli geçebiliyor. Yani atkı, bere ve en kalın montunuzun yanında mayolarınızı da bavulunuza eklemeyi unutmayın zira güneşli günlerde gidilebilecek çok güzel plajlar da mevcut.

Toplu taşıma sistemi çok gelişmiş olduğu için birçok şehrin bir ucundan diğerine kolaylıkla gitmek mümkün. Toplu taşıma demişken, dünyaca ünlü Kanada kibarlığına metro, otobüs ve benzeri taşıtlara inip binerken sıkça şahit olacaksınız. Hoşgörü ve medeniyet ülkesi Kanada’da yolda yürürken hiç tanımadığınız insanlar size selam verirse hiç şaşırmayın, siz de hemen karşılık verin.

Yeme/içme

Gelelim yemeklere 🙂 Türk insanı olarak hepimiz ağzımızın tadına düşkünüz. Ama merak etmeyin Kanada’da aç kalmazsınız. Burada her kültürden insan olduğu için dolayısıyla her kültürün restaurantı, marketi, pastanesi de mevcut. Türk damak tadına yakın lezzetleri bulmak da oldukça kolay. Kanada’nın kendine özgü bir mutfağı olmasa da bir Chinatown’a gidip çin yemeği yemek, Little Italy’e gidip İtalyan mutfağının enfes lezzetlerini tatmak ya da lüks Fransız retaurantlarında hem gözünüze hem midenize hitap eden birçok değişik yemek seçeneği Kanada’nın yemek kültürünü zenginleştiren faktörler. Bunların yanı sıra birçok Türk ve  orta doğu ülkelerinin restaurantlarında Türk yemekleri bulmak da mümkün.

Kültür – Sanat

Eğer kültür sanatla ilgileniyorsanız tam ülkesine geliyorsunuz, çünkü Kanada’nın büyük şehirlerinde hiçbir gün etkinliksiz geçmiyor. Ünlü Broadway showlarının yanı sıra, Kanada prodüksiyonu olan birçok oyunun de sergilendiği sahnelerde neredeyse her gün izlenecek bir şey bulmak mümkün oluyor. Ayrıca Royal Ontario Museum (Toronto), Art Gallery of Ontario (Toronto), Canadian Museum of History (Ottawa), Musée de la civilisation (Quebec City) ve daha birçoğu görülmesi gereken başlıca müzeler arasında. Bunların yanı sıra eğer müzik tutkunuysanız, Rogers Centre dünyaca ünlü birçok sanatçıya ev sahipliği yapmakta.

Spor

Türkiye’de alışık olduğumuz futbol fanatikliği burada yerini buz hokeyi ve beyzbola bırakıyor. Hele ki Blue Jays’in maçı olduğu günler şehir merkezinde yürüyorsanız kalabalığın dörtte üçünü Mavi t-shirt ve şapkalarıyla göreceksiniz. Spor hayatın öyle bir parçası olmuş ki yolda koşanlar, bisiklete binenler yada iş çıkışında kolunda spor çantasıyla spor salonuna yetişmeye çalışanlar günlük hayatta sıkça rastlanan insan manzaraları. Tabi insan ister istemez bir yerinden bu furyaya katılıyor. Üstelik ücretsiz yapabileceğiniz bir çok spor da var. Mesela kışın soğuk günlerinde belediye basketbol sahalarını dondurup buz pateni pistine çeviriyor. Uygun fiyata bulabileceğiniz bir çift paten alarak gerek buz pateni gerekse buz hokeyi keyfini bedavaya çıkarabilirsiniz. Yazın ise şehir merkezinde plaj voleybolu yada tenis kulüplerinin halka açık saatlerinde ülkemizde oldukça pahalı olan sporları yine ücretsiz olarak yapmak mümkün.

Festivaller

Kanada’nın belki de en güzel özelliklerinden birisi, birçok şehirde çoğunluğu ücretsiz çok sayıda festivalin olması. Yemek, müzik, film, alışveriş, Christmas derken yılın birçok ayında değişik etkinliklerle vakit geçirmek mümkün.

Özellikle yaz aylarında Toronto’da kaçırılmaması gereken sokak festivallerden birkaçı Taste of Danforth ( Yunan yemek – müzik -kültür festivali), Toronto Jazz Festivali, CNE (Canadian National Exhibition). Sonbaharın gelmesi ile başlayan dünyaca ünlenmiş Toronto International Film Festival, Nuit Blanche (modern sanatçıların havanın kararmasıyla sokakta gösterilerine başlayıp, güneşin doğuşuna kadar performanslarını sergilediği bir etkinlik) ve ekim ayı boyunca süren cadılar bayramı etkinlikleri ise ünlü sonbahar etkinliklerinden. Gelelim kışa.. Aralık aynın başlangıcıyla süpermarketlerden kahve dükkanlarına kadar her yer Noel temasına bürünür ve çeşitli kış/Noel etkinlikleri başlar. Kısacası Kanada’da  hafta sonları için plan program yapmasanız da, limitli bütçeyle eğlenebileceğiniz birçok etkinlik mevcut.

 

Bunları biliyor muydunuz?

 • Kanada Rusya’dan sonra dünyanın yüz ölçümü en büyük ülkesidir.
 • Kanada’da bulunan göl sayısı, Dünya’nın geri kalanındaki gollerin toplam sayısından daha fazladır.
 • ABD ve Kanada arasındaki sınır Dünya’nın iki ülke arasındaki en uzun kara sınırıdır.
 • Topraklarının yarıdan fazlası ormanlarla kaplıdır. Dünya ormanlarının onda biri Kanada’dadır.
 • İstatistik Kanada verilerine göre Kanada nüfusunun %20’sı Kanada dışında doğmuştur.
 • Kanada’da sağlık vatandaşlara ve oturma izni olanlara ücretsizdir.
 • Dünya Akçaağaç şurubu üretiminin %77’si Kanada’da yapılmaktadır.
 • Jim Carey, Justın Bieber, Celine Dion, Ryan Gosling Kanadalıdır.
 • Kanada dünyanın en eğitimli ülkesidir
 • New Foundland eyalatinde kışın bazı günleri donan Atlantik Okyanusu üzerinde insanlar buz hokeyi oynarlar
 • Kanada’da kişi başına düşen Donut tüketimi dünyanın diğer ülkelerindekinden daha fazladır.
 • Bir dolarlık madeni paraya  “Loonie”, iki dolarlık madeni paraya “Toonie”, 25 sentlik madeni paraya “Quarter”, 10 sentlik madeni paraya “Dime” ve 5 sentlik madeni paraya “Nickel” denir.
 • Hemen hemen her köşe başında ünlü kahve zinciri Tim Horton’s vardır.
 • Üzerinde ananas bulunan “Hawaiian Pizza” Kanada’dan çıkmıştır