Ali Kokulu

Ali Kokulu
Eğitim Danışmanı

Orta okul yıllarımdan itibaren, internet üzerinden tanıştığım Kanadalı arkadaşlarımdan Kanada'nın ne kadar güzel bir ülke olduğunu çok dinledim. Bu nedenle Kanada'ya gelmeyi her zaman planlamıştım. İlk uzun süreli yurt dışı deneyimimi, üniversite eğitimim sırasında İsveç'te değişim öğrencisi olarak kazandım. Burada geçirdiğim 6 ay bana başka bir ülkede yaşamanın zorluklarını öğretti. Özellikle doğduğunuz ülke nedeni ile, bir ülkenin vatandaşları sizi dışlıyorsa o ülkede yaşam gerçekten zehir gibi oluyor.

Avrupa'dan koşa koşa Türkiye'ye döndükten sonra yurt dışı defterini bir süreliğine kapattım. Üniversiteyi bitirdim ve yurt dışı merkezli bir danışmanlık şirketinde iyi bir pozisyonda çalışmaya başladım. Bu şirkette 1 sene geçirdikten sonra yurt dışı seçeneklerini tekrar masaya yatırdım. Tam olarak 1 ay sonra ise kendimi Toronto'da buldum.

Kanada'ya George Brown College'da “Digital Design - Game Design” bölümüne kabul alarak gelmiştim. Hedefim 1 sene okuduktan sonra çalışma izni alıp, bu arada da eğer ülkeye adapte olabilirsem göçmenlik başvurusu yaparak kalıcı olarak buraya yerleşmekti. Özellikle İsveç'te yaşadıklarım nedeniyle işimin zor olacağını düşünüyordum, ancak buranın yerlilerinin benim gibi yabancılara karşı tavrının avrupa'dakinden çok daha farklı olduğunu kısa sürede anladım. Kanada'da yabancılara ayrımcılık yapılmadığını, aksine bu ülkeye adapte olabilmeleri için herkesin elinden geleni yaptığını gördükten sonra, Kanada'ya kalıcı olarak yerleşmeye karar verdim.

Okul bittikten sonra okulun da yardımıyla kendi alanımda bir iş bularak çalışmaya başladım. Bir süre sonra da İstanbul'da benim Türkiye'ye dönmemi bekleyen kız arkadaşım Burcu ile evlenip onunla birlikte buraya kalıcı olarak yerleştim. Şu anda sizin gibi Kanada'ya gelmek isteyenlere yardımcı olmanın yanında Toronto'nun önde gelen kolejlerinde öğretmenlik yapıyorum. Buranın eğitim sisteminin içinde olan ve göçmenlik macerasını baştan sona yaşamış biri olarak kendi deneyimlerimi sizlerle paylaşmak ve Kanada'ya doğru bir başlangıç yaparak doğru adımları atmanızı sağlamak misyonu ile Route to Canada ekibinde yer almaktan mutluluk duyuyorum.

İletişim